söndag, april 2, 2023
Kontakt
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Påven om homosexualitet: ”Är en synd, men inte kriminellt”

Gaybladet av Gaybladet
5 februari, 2023
Påven bakifrån
Dela på FacebookDela på TwitterVälj ett närverk du vill dela på

Påven har förklarat att homosexualitet inte ska ses som ett brott, utan som en synd. I en ny intervju med en italiensk tidning sade han att homosexualitet inte ska betraktas som en form av kriminalitet.

Påven uttalade sig om hur man bör se på homosexualitet och sade att det inte är något som ska fördömas, men det är ändå något som är syndigt. Han menade att det är viktigt att visa respekt och förståelse, samt att man inte bör stöta bort dem som har ett annat könsliv.

Vidare förklarade påven att det är viktigt att man inte dömer andra för deras livsval, och att alla ska ha rätt att leva ut sina övertygelser.

Han menade att en kärleksfull inställning är det som gäller, och att det är viktigt att inse att alla har samma grundläggande rättigheter. Påvens uttalande är ett stort steg framåt för homosexuella människors rättigheter och visar att kyrkan är villig att stödja dem som har ett annorlunda könsliv. Det är ett tecken på att kyrkan stöder respekt och tolerans, och försöker se alla som lika värda.

Taggar: katolska kyrkan

Relaterade nyhetsinlägg

Regnbågsslips
Samhälle

6 anledningar till att vara en Queer-entreprenör

Vi behöver fler HBTQ-ledare i både den privata sektorn men också i den publika.

av Gaybladet
1 mars, 2023
Japan
Samhälle

Japansk politisk rådgivare i blåsväder efter HBTQ-uttalande

Japanska regeringen kan tappa legitimitet efter nytt laddat uttalande som skakar landets HBTQ-organisationer.

av Gaybladet
8 februari, 2023
Nattpromenad
Samhälle

Polisen varnar för Grindr-dejter

Polisen uppmanar till försiktighet.

av Gaybladet
7 februari, 2023
Massagebehandling i Stockholm
Samhälle

Massageregler för män – Åtta saker du måste tänka på

Vi listar åtta saker du bör tänka på när du ska masseras.

av Gaybladet
22 december, 2022
Nästa nyhet
Nattpromenad

Polisen varnar för Grindr-dejter

Gaybladet är ett fritt, oberoende och demokratiskt nätmagasin som vänder sig främst till yngre HBTQ-personer. Magasinet grundades 2012 och är idag en av de största HBTQ-relaterade sajterna i Sverige. Vi vänder oss främst till svenska läsare men har en stor publik i Norge och Danmark.

Kontakta Gaybladet

Oavsett om du vill annonsera på Gaybladet, interagera med vår redaktion och våra skribenter, eller har en allmän fråga om vår sajt så är du välkommen att höra av dig. Du når oss på redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Kontakt

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media