torsdag, maj 22, 2025
Kontakt
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Emelie Bergqvist: ”Blev förälskad i en tjej på min egen studentbal”

1 maj, 2014
Emelie Bergqvist: ”Blev förälskad i en tjej på min egen studentbal”
Foto: Emelie Bergqvist
Foto: Emelie Bergqvist

Gaybladet fortsätter sin resa ut i gaybloggarnas värld. Den här gången tittar vi till hos toppbloggerskan Emelie Bergqvist. Känner du inte till bloggen sedan tidigare? Häng med oss!

Gaybladet: Hej Emelie! Berätta lite om dig själv. Vad kan våra läsare läsa om i din blogg?

Emelie: Jag är en ganska impulsiv och energisk tjej som gillar att skapa. Älskar musik, film och humor över allt annat!

I min blogg får du följa med mig i min vardag om hur det är att leva som homosexuell, allt från party med vänner till filminspelningar och tv.

Jag brukar vara ganska mångsidigt  av mig så att så många som möjligt skall kunna trivas. Jag skriver om allt från bra tips på gaysidor till vanligdagar i soffan framför en bra film.

När började du blogga?

Jag började blogga 2011

Vilka ämnen bloggar du helst om?

Jag tycker ju om när det är lite så där mystiskt, lite abstrakt så det kan man inte riktigt ta på! Jag gillar att blogga om humor, framgång och provocerande saker som kanske är ifrågasättande på något vis. Gillar att få reaktioner från människor helt enkelt!

Finns det någon bloggare som du ser som din förebild när det kommer till bloggandet?

Nej jag har faktisk ingen speciell blogg förebild jag följer för tillfället.

Om du fick välja en person som du skulle gå på dejt med, vem skulle det vara och varför?

Danni Campbell  från MTV-serien Tila Tequila, för hon är en grymt härlig person.

Du driver en gayblogg. På vilket sätt kan du inspirera andra homosexuella att komma ut från garderoben?

Det hela handlar ju bara att vara sig själv, på alla plan, i alla lägen. Svårare än så är det inte. Kan tycka att alla förtjänar att få känna den frihetskänslan, lycklig som faktiskt jag gör.

Att vara en öppen/offentlig gaybloggare kanske inte alltid är så enkelt som alla tror alla gånger, finns ju massor av folk som alltid har åsikter och vill gärna skriva till en när de tycker att man har fel osv.

Men jag står på mig i alla lägen och är offentlig med min sexuella läggning vilket jag tror kan inspirera många andra homosexuella som kanske en dag vill göra samma sak som jag.

Emelie BergqvistNär kom du ut ur garderoben? Hur gick det till?

Jag kom ut år 2007 då jag fyllde 19 år. Jag hade nyligen blivit förälskad i en tjej på min egen studentbal och då var det kört!

Ville bara berätta för alla om denna underbara tjejen. Jag kommer så väl ihåg det.

Jag satt i matsalen i min skola och funderade på om jag verkligen var gay eller bisexuell och om jag var för gammal för att komma på det, tankarna svävade fram och tillbaka, sedan kom jag att tänka på att hade hört historier om män som har haft både fru och barn som har upptäckt dem var gay när dem var 45-50 år, och lämnat hela sin familj för en man.

Så varför inte jag? Så förstod då att jag var gay. Så vid det ögonblicket rusade jag hem den dagen och ringde både mormor och mamma och berättade för alla mina kompisar. Dom alla tog det väldigt bra.

Min mamma sa typ något i stil med: Men vad bra då tror det passar dig bättre, kvinnor är ju mera mjukare och tror att de är precis vad du behöver. Sedan var det klart! Min mormor lika så. Känns väldigt naturligt på något sätt.

Vilken musik lyssnar du helst på?

Jag lyssnar på väldigt mycket just nu, allt från Lady Gaga, till Slipknot men favoritmusiken är nog House / Dance Music. Det brinner mitt hjärta för!

Vad har du för framtidsplaner med din blogg?
Att bloggen ska växa och givetvis locka till sig flera läsare det hör året! wihoo alltid kul!

En fråga som dyker upp ständigt och återkommande är bloggarnas påverkan på unga och osäkra människor. Håller du med om att bloggarna har en negativ påverkan på ungdomar? Hur ser du på saken? 

Jag kan nog hålla med om att många bloggar har en väldigt dålig effekt på de unga tjejerna som oftast är tonåringar som får läsa om bara mode och skönhets idealen på många bloggar idag! Hur smal man skall vara” hur kroppen skall se ut” osv.

Det är väldigt många tjejer som bara bloggar om sina skönhetsoperationer som kan skadar och påverka  våra ungdomars livsstil på många sätt. Jag tycker att tycker det är skönt och veta att det finns faktiskt bra bloggar också som inriktar sig på annat en träning och mode, som kan handla om jordnära ting.

Emelie GaybladetVad gör du annars om dagarna?

Just nu ska jag medverka i ett tv program i Kanal 5! Det är inspelning i Stockholm en hel dag mellan 09.00-19.00. En slags audition kan man säga. Än så länge är hemligt, och vi får inte ge ut någon vidare information, men det ryktas att vi som klarar provet under inspelningsdagen (audition), kommer med i själva programmet som spelas in i maj – juni.

Kommer jag inte med i programmet skall jag börja jobba på en restaurang i Helsingborg till sommaren förhoppningsvis. Vem vet?

Vart ser vi dig om tio år?

Om 10 år jobbar jag med tv som programledare eller så hittar ni mig i ett kök som en stressad servitris.

Emelies blogg kan du läsa på: www.emelie.gaybladet.se

Gaybladets Nöjesredaktion
E-post: noje@gaybladet.se

Taggar: bli käremelie bergqvistflataGaybladetgaybloggarehomosexuellintervjukanal 5lesbiskstudentbal

Relaterade nyhetsinlägg

Andy Bell. Fotograf: Sean Black
Nöjesnyheter

Andy Bell i samarbete med Debbie Harry – nya singeln ’Heart’s a Liar’ släppt

Andy Bell släpper nya singeln ’Heart’s a Liar’ tillsammans med Blondie-legenden Debbie Harry.

av Gaybladet
27 april, 2025
Megan Markle
Nöjesnyheter

Meghan Markle i blåsväder – namnbråk om “As Ever” väcker ilska i New York

Meghan Markle byter namn på sitt varumärke – men “As Ever” finns redan. Grundare i New York upprörd över...

av Gaybladet
2 april, 2025
hbtq-alfabet
Livsstil

HBTQIA+ i Las Vegas

Las Vegas har under många års tid betraktas som den ultimata platsen när det kommer till underhållning och friheten...

av Gaybladet
4 oktober, 2024
Nöjesnyheter

Queer monolog ”Ossian” lyfter identitet och arv under Prideveckan

Upplev den gripande queer-monologen "Ossian" under Prideveckan på Ö2 Kungsholmen. Föreställningar den 29 juli, 30 juli och 1 augusti.

av Gaybladet
3 juli, 2024
Nästa nyhet
Fredrik Wallberg: Vännerna kallar mig ”price of selfie”

Fredrik Wallberg: Vännerna kallar mig "price of selfie"

Gaybladet är en oberoende, demokratisk digital publikation med en stark förankring i HBTQ+-gemenskapen, med särskilt fokus på den yngre generationen. Sedan etableringen 2012 har vi vuxit till att bli en av de mest framstående HBTQ+-orienterade plattformarna i Sverige. Trots att vårt primära läsarskap är svenskt, har vi lyckats etablera en betydande närvaro i Norge och Danmark, vilket understryker vår omfattande nordiska räckvidd.

Kontakta Gaybladet

Vare sig du är intresserad av att annonsera via Gaybladet, engagera dig i dialog med vårt redaktionella team och bidragande skribenter, eller om du har generella förfrågningar angående vår plattform, uppmuntrar vi dig att ta kontakt. För alla ärenden, tveka inte att nå ut till oss via redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media