torsdag, maj 22, 2025
Kontakt
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Lesbisk utvisas för att ha varit singel för länge

9 juni, 2014
Uganda inför anti-gaylagar – Åtta självmordsfall rapporterade

Foto: Gaynewsnetwork.com.au

Foto: Gaynewsnetwork.com.au
Foto: Gaynewsnetwork.com.au

En 30-årig lesbisk kvinna med rötter i Uganda blir imorgon utvisad från England.

Enligt källor från det brittiska migrationsverket beror det på att kvinnan har varit singel i över fem år.

Kvinnan ska ha kommit till England 2009 på grund av hennes farbror som ska ha våldtagit henne, för att sedan utesluta kvinnan från familjen.

Källor bekräftar att farbrodern också ska ha haft ett motiv bakom våldtäkten. När kvinnan kom ut som lesbisk beslutade sig farbrorn för att våldta henne i syfte att ”bota” eller ”återställa” kvinnans sexualitet.

– Jag är så deprimerad och traumatiserad, säger kvinnan till gayportalen GayStar News.

– Och jag vill inte åka tillbaka till mitt hemland. Min familj har uteslutit mig och alla mina vänner vet att jag är lesbisk. Går jag ut på gatan så kommer jag attackerad, stenad och förföljd, fortsätter hon.

Uganda är en av de farligaste länderna för HBTQ-personer. Landets anti-gaylagar, som har introducerats av kyrkan, är en av de hårdaste lagarna som kan leda till fängelse eller dödsstraff.

Simon Lundell

 

Taggar: Gaylesbiskuganda

Relaterade nyhetsinlägg

Sex condoms
Sex & Relationer

Cruising i Sverige – en diskret värld av möten, platser och frihet

Utforska Sveriges mest kända cruisingplatser – från Kärsön till Saltsjöbaden

av Gaybladet
11 april, 2025
Hål
Sex & Relationer

G-punkten – myt eller magisk zon?

Upptäck allt om G-punkten: var den sitter, hur den stimuleras och vad forskningen säger.

av Gaybladet
9 april, 2025
LELO F2S kombinerar AI, app och design för sexuell träning och njutning – smart, snygg och maxad för dig som vill ha mer.
Sex & Relationer

LELO F2S mixar sex, teknik och träning – framtidens sexleksak är här

LELO F2S kombinerar AI, app och design för sexuell träning och njutning – smart, snygg och maxad för dig...

av Gaybladet
2 april, 2025
Hur tar du upp en kink med en partner? Expert Tina Hagelin delar insikter om varför vi har kinks och hur vi kan prata öppet om dem.
Sex & Relationer

Att prata om kinks: När, hur och varför det är viktigt i en relation

Hur tar du upp en kink med en partner? Expert Tina Hagelin delar insikter om varför vi har kinks...

av Gaybladet
26 mars, 2025
Nästa nyhet
Vår samarbetspartner söker finska skribenter och frilansjournalister!

Vår samarbetspartner söker finska skribenter och frilansjournalister!

Gaybladet är en oberoende, demokratisk digital publikation med en stark förankring i HBTQ+-gemenskapen, med särskilt fokus på den yngre generationen. Sedan etableringen 2012 har vi vuxit till att bli en av de mest framstående HBTQ+-orienterade plattformarna i Sverige. Trots att vårt primära läsarskap är svenskt, har vi lyckats etablera en betydande närvaro i Norge och Danmark, vilket understryker vår omfattande nordiska räckvidd.

Kontakta Gaybladet

Vare sig du är intresserad av att annonsera via Gaybladet, engagera dig i dialog med vårt redaktionella team och bidragande skribenter, eller om du har generella förfrågningar angående vår plattform, uppmuntrar vi dig att ta kontakt. För alla ärenden, tveka inte att nå ut till oss via redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media