söndag, april 2, 2023
Kontakt
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Coca-Cola Creations kommer till Sverige – släpper limited edition-smak tillsammans med popstjärnan Rosalía

Gaybladet av Gaybladet
25 februari, 2023
Coca cola bänk
Dela på FacebookDela på TwitterVälj ett närverk du vill dela på

Coca-Cola Creations kommer äntligen till Sverige. Detta blir första gången som vi får ta del av det ikoniska varumärkets nya och unika koncept som drivs genom att lyfta spännande samarbeten, oväntade smaker och kreativitet. Årets första smak heter “Movement” och är ett samarbete med spanska superstjärnan Rosalía där drycken kommer säljas under en väldigt begränsad period. 

Förra året gick Coca-Cola Creations live i bland annat USA och Norge med den första limited edition-smaken som gick under namnet “Starlight”. Konceptet blev en riktig fullträff och nu, drygt ett år senare kommer succén till Sverige och denna gång får även vi ta del av de innovativa smakerna. Först ut i år är nya “Movement” som släpps tillsammans med spanska sångerskan Rosalía – en unik och banbrytande artist som överskrider gränserna både över musikgenrer och i branschen. Smaken på Rosalías dryck är välbekant men kommer också att överraska på ett spännande sätt. Med inspiration hämtat från unika smakintryck och aspekter har Coca-Cola nämligen skapat en unik blandning av oväntade och delikata upplevelser, med en utmanande karaktär som är utöver det vanliga. 

– Vi är väldigt glada över att Coca-Cola Creations äntligen kommer till Sverige. Dessutom är det riktigt roligt att det är just Rosalía som kickstartar 2023 med oss. Vi är otroligt taggade och förväntansfulla på hur Coca-Cola Creations kommer tas emot då konceptet är helt nytt för våra svenska konsumenter, men det gäller att vara snabb om man vill få tag i en burk, för när den är slut, då är den slut, säger Victoria Adolfsson, varumärkeschef på Coca-Cola i Sverige. 

Designen på burken är avsedd att visa Rosalías lekfulla personlighet genom livfulla färger och barnsligt och gulligt klotter som Rosalía själv ritade för hand när hon provade Coca-Cola Movement för första gången. 

– Som ett långvarigt Coca-Cola-fan så är jag glad över att vara med och skapa en smak som kapslar in min resa genom musik, mode och andra intressen, tillsammans med en ny låt som jag skrev inför den här lanseringen. Det är en ära att inspirera andra genom att tänja på gränserna och låta de utforska nya uttryck inom sig själva, säger Rosalía. 

Under lanseringen av Rosalías collab med Coca-Cola kan konsumenter över hela världen även få en glimt av andra spännande aktiveringar genom att scanna burkens QR-kod och därmed få tillgång till den digitala Coca-Cola Creations Hub. Där kan man ta del av allt från quiz till behind the scenes av Rosalías musikvideo. 

Coca-Cola Creations är en av flera satsningar som Coca-Cola Sverige gör för att minska på sockret i sin dryckesportfölj. Coca-Cola Zero Sugar Movement med Rosalía går att hitta från vecka 6 i utvalda butiker. Drycken kommer i begränsad upplaga och finns i butik så långt lagret räcker. 

Vårt sockerlöfte 

Coca-Cola i Sverige vill underlätta för sina konsumenter att dra ner på sockerkonsumtionen. Idag är nästan 50 procent av försäljningen på den svenska marknaden sockerfri. Sedan 2010 har Coca-Cola i Sverige minskat den genomsnittliga mängden tillsatt socker i sin dryckesportfölj med över 35 procent. Coca-Cola i Sverige fortsätter arbetet med att reducera det tillsatta sockret i sina drycker och introducera fler spännande sockerfria nyheter på den svenska marknaden. 

Relaterade nyhetsinlägg

Estrid vill sätta stopp för den stereotypa könsbinära uppdelningen som råder i samhället
Kultur

Många känner sig exkluderade av skönhetsbranschen – här hyllas allas skönhet 

Estrid visar med sin nya kampanj hur det går att vara inkluderande och hylla alla människors skönhet.

av Gaybladet
13 mars, 2023
Theoz
Kultur

Artisten Theoz blir avatar i metaverse – släpper unik vintervärld (och helt ny musik) i Roblox

Skivbolaget Warner Music Nordics har tillsammans med spelutvecklaren Go Maddox Interactive och musikmediebyrån Emperial utvecklat en unik upplevelse där...

av Gaybladet
23 februari, 2023
Marginalen Bank öppnar Sveriges billigaste pizzeria tillsammans med Jimmy Guo - under årets fattigaste dagar.
Events

Marginalen Bank öppnar Sveriges billigaste pizzeria tillsammans med Jimmy Guo – under årets fattigaste dagar

Därför öppnar Marginalen Bank upp Sveriges billigaste pop-up pizzeria i centrala Stockholm.

av Gaybladet
16 januari, 2023
Se ikoniska konstverk genom en samtida lins
Kultur

Se ikoniska konstverk genom en samtida lins

Nu kan du för första gången se några av de mest ikoniska konstverken från Renässansen, som Mona Lisa och...

av Gaybladet
1 mars, 2023
Nästa nyhet
killar som kysser

Hinge lanserar ny HBTQIA+ DATE-rapport 

Gaybladet är ett fritt, oberoende och demokratiskt nätmagasin som vänder sig främst till yngre HBTQ-personer. Magasinet grundades 2012 och är idag en av de största HBTQ-relaterade sajterna i Sverige. Vi vänder oss främst till svenska läsare men har en stor publik i Norge och Danmark.

Kontakta Gaybladet

Oavsett om du vill annonsera på Gaybladet, interagera med vår redaktion och våra skribenter, eller har en allmän fråga om vår sajt så är du välkommen att höra av dig. Du når oss på redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Kontakt

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media