torsdag, maj 26, 2022
Kontakt
GAYBLADET
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Resor
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Resor
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Fick GayCoin istället för Bitcoin – vill stämma Apple

En arg HBTQ-are

Foto: Montage

Dela på FacebookDela på TwitterVälj ett närverk du vill dela på

Teknikjätten Apple har hamnat i en ovanlig juridisk tvist med en rysk man. Enligt amerikanska medier påstår den ryske mannen att han blivit homosexuell efter att ha laddat ner en app från Apple Store som egentligen är relaterad till kryptovalutor.

Mannen uppges ha försökt köpa Bitcoins, en internationell kryptovaluta, men istället fått ”GayCoin”, som levererades med ett särskilt meddelande. Meddelandet lyder ”Don’t judge until you try”, eller på svenska ”döm inte utan att prova”.

”Jag tänkte, på riktigt, hur jag kunnat döma något utan att prova? Jag bestämde mig för att på sex med samma kön”, står det i mannens anmälan.

”Nu har jag en pojkvän och jag vet inte hur jag ska förklara det här för mina föräldrar”, fortsätter han.

Påstås ha blivit manipulerad av Apple

I mannens anmälan uppger han att Apple uppmuntrat honom till homosexualitet genom manipulation och för att de gett honom ”GayCoin”. Nu begär han en miljon ryska rubels (red. anm. motsvarande 150 000 svenska kronor) i kompensation från Apple. Vidare uppger mannen att Apple orsakat honom både moraliskt och mentalt lidande och att han till följd av händelsen aldrig kommer bli normal igen.

GayCoins existens och historia

Gaybladet har kontaktat en av Sveriges ledande aktörer inom daytrading och online trading för en kommentar om den nya kryptovalutan.

– Gaycoin har funnits och använts som kryptovaluta mellan 2014 och 2015. Det är alltså en väldigt kort period. Den ursprungliga GayCoin sågs senast 2018 på Cryptopia, en nyzeeländsk exchange som fick betala ett stort vite i januari 2019, säger Malin Svensson, som arbetar som skribent.

Fortsatt homofobi i Ryssland

Även om homosexualitet är lagligt i Ryssland sedan 1993, finns det fortfarande mycket fördomar mot homosexuella. 2013 instiftade Ryssland en ny lag som förbjuder marknadsföring av det som kallas för ”icke-traditionella livsstilar för minderåriga”. Till följd av lagstiftningen förbjöds många HBTQ-rörelser från traditionell aktivism. På senare tid har Ryssland blockerat sajter med HBTQ-relaterat innehåll. En lokal aktivist, Yelena Grigoryeva, mördades efter att hennes namn hamnat på en sajt som sprider negativt innehåll om HBTQ-personer.

Mannen som anmält Apple har anlitat en rysk försvarare, som hävdar att Apple bär ansvaret för sina program.  

Relaterade nyhetsinlägg

Bildextra: Maximal underhållning på Stockholm Pride
Okategoriserade

Bildextra: Maximal underhållning på Stockholm Pride

Pridefestivalen lockade till sig besökare i alla åldrar.

av Gaybladet
23 maj, 2022
Karlskrona kommun satsar på HBTQ
Okategoriserade

Karlskrona kommun vill utbilda kommunanställda i HBTQ

HBTQ-utbildningar för kommunanställda i Karlskrona blir ett faktum. Detta meddelar Karlskrona kommun, vars vision är att skapa en så...

av Gaybladet
3 juli, 2019
”Jag blev kär i personen och inte i könet”
Nöjesnyheter

”Jag blev kär i personen och inte i könet”

Bild: SVT Från att ha varit med i "Ung & bortskämd" som sänts på Svt så kommer hon även...

av Gaybladet
29 december, 2014
Svenskar åkte till homofobins Uganda – för att göra dokumentärfilm
Okategoriserade

Svenskar åkte till homofobins Uganda – för att göra dokumentärfilm

Uganda är för många ett okänt land. Många vet inte ens om vart landet ligger och hur kulturen ser...

av Gaybladet
1 december, 2014
Nästa nyhet
Fem heta gayställen i Las Vegas du inte får missa!

Fem heta gayställen i Las Vegas du inte får missa!

Gaybladet är ett fritt, oberoende och demokratiskt nätmagasin som vänder sig främst till yngre HBTQ-personer. Magasinet grundades 2012 och är idag en av de största HBTQ-relaterade sajterna i Sverige. Vi vänder oss främst till svenska läsare men har en stor publik i Norge och Danmark.

Kontakta Gaybladet

Oavsett om du vill annonsera på Gaybladet, interagera med vår redaktion och våra skribenter, eller har en allmän fråga om vår sajt så är du välkommen att höra av dig. Du når oss på redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Resor

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media