fredag, maj 8, 2026
Kontakt
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Insändare: Att raka underlivet eller inte?

23 november, 2013
Insändare: Att raka underlivet eller inte?

pubis
Vart är samhället på väg med alla dessa normer, förbud och trender? Jag har kompisar som är extremt petiga med att raka sig medan vandra stolt talar för sitt könshår.

Om jag hoppar in i diskussionen kan jag ena sekunden hyllas för att jag är orakad och vise versa om jag inte är det. Vad är det då som är inne? Finns det ens en trend eller norm på hur ens underliv bör se ut?

Av egen erfarenhet vet jag att gaykillar brukar raka sig. Ok, nu kanske jag drar alla över en kant även om det kanske inte är så. Det är ytterst få som behåller sitt hår förutom björnarna.

Hos lesbiska tjejer vet jag att hår inte alls är populärt, annars hade inte brasiliansk vaxning existerat. Undantag gäller för alla håriga feminister som odlar hårberg. Fräscht? Eller inte?

Jag befinner mig i centrum och får höra det ena och det andra men vad säger samhället? Reflekterar över mina tidigare frågor och försöker lista ut vilka konsekvenser man kan få om man nu är rakad eller orakad vid den första sexuella kontakten med en människa.

Har varit tillsammans med många och åsikterna har varierat. Varför kan man inte bara köra på stubb? Vad är det som är äckligt med det?

Enligt ett program i SVT kan sex utan könshår vara mindre skönt. Andra hävdar att det är mer hygieniskt att vara rakad.

Vågar man experimentera med sitt sexliv? Jag hänger nu verkligen inte med.

Hår eller inte? Och varför?

Patrik från Göteborg

Taggar: könhår tjejerkönshårkönshår bakterierkönshår killarraka könshårraka sig

Relaterade nyhetsinlägg

Upptäck LELO Switch – dubbelmotor, appstyrning och premiumdesign som gör den till årets mest spännande pleasure-tech julklapp.
Sex & Relationer

En julklapp som faktiskt känns: LELO Switch tar pleasure-tech till nästa nivå

Det händer mycket inom intimteknik just nu — och LELO Switch är ett av de tydligaste bevisen på att...

av Gaybladet
1 december, 2025
Här är länderna som förbjuder gayäktenskap
Sex & Relationer

Ökningen av HBTQ+-identiteter i USA: En ny era av självidentifiering

Gallup visar 9,3% identifiering.

av Gaybladet
23 september, 2025
Endast sju procent av svenskarna använder alltid kondom. LELO vill ändra trenden med ekologiska nyheten HEX Organic.
Sex & Relationer

Svenskar slarvar med kondom – LELO vill förändra vanorna

Endast sju procent av svenskarna använder alltid kondom. LELO vill ändra trenden med ekologiska nyheten HEX Organic.

av Gaybladet
11 september, 2025
HBTQ parad
Samhälle

HBTQIA+-personer trötta på etiketter – ny rapport visar växande etikettrötthet i dejtingvärlden

Nästan hälften av queera upplever etikettrötthet. Ny Hinge-rapport visar hur unga ifrågasätter könsroller och gamla dejtingmönster.

av Gaybladet
12 augusti, 2025
Nästa nyhet
Eurovision-stjärnan erkänner: ”Jag är alkoholist”

Eurovision-stjärnan erkänner: ”Jag är alkoholist”

Gaybladet är en oberoende, demokratisk digital publikation med en stark förankring i HBTQ+-gemenskapen, med särskilt fokus på den yngre generationen. Sedan etableringen 2012 har vi vuxit till att bli en av de mest framstående HBTQ+-orienterade plattformarna i Sverige. Trots att vårt primära läsarskap är svenskt, har vi lyckats etablera en betydande närvaro i Norge och Danmark, vilket understryker vår omfattande nordiska räckvidd.

Kontakta Gaybladet

Vare sig du är intresserad av att annonsera via Gaybladet, engagera dig i dialog med vårt redaktionella team och bidragande skribenter, eller om du har generella förfrågningar angående vår plattform, uppmuntrar vi dig att ta kontakt. För alla ärenden, tveka inte att nå ut till oss via redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media