lördag, juni 14, 2025
Kontakt
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt
Inga resultat
Se alla resultat
GAYBLADET
Inga resultat
Se alla resultat

Insändare: Varför gör man så mot sig själv?

9 december, 2013
Insändare: Varför gör man så mot sig själv?
Azis
Foto: Bulgariska sångaren Azis (Bilden har ingenting med insändaren att göra)

Man vill söka sig vidare till ett jobb eller en utbildning. Det förflutna som har varit har man glömt men andra kommer aldrig glömma det.

Du vill ändå släppa men det går fan inte! Ditt namn finns med på Google och nätet är fullproppat med pinsamma bilder, sånger, filmer, ja… you name it!

Jag pratar om patetiska homosexuella mediehoror som gör allt för att få uppmärksamhet. Vem har inte missat Amir Akroutis patetiska bögblogg. De senaste åren har den faktiskt blivit bättre.

Det finns en hel del gaybloggar där ute men få är bra.

Sen finns det en gråzon och en svartzon. I den svarta zonen hamnar ullaredsbögen, någon ny borisblogg som gör sig känd på facebook genom nakenbilder och så får vi inte glömma alla bögar där ute som säger sig vara utbildade till hundra olika yrken.

Jag må vara bög men jag förstår verkligen inte det här med bekräftelse och uppmärksamhet.

Det verkar som att hela världen måste veta att jag är bög. Exakt hela jävla världen!
Det är så jag ska bli känd och jag ska publicera massa bilder, statusar, tweets, insta-bilder och texter – allt för att visa hur fucking bra jag är.

Är det så dagens bögar jobbar? För att sprida en negativ image?

I såfall är jag jävligt rädd. Har ni ens funderat på dagens gay-förebilder i Sverige? Inte vill jag att en 15-åring som tvekar om sin sexualitet ska bli inspirerad av en gayblogg, eller i värsta fall en trashig dokusåpa.

Förvirrad och arg bögjävel

Taggar: Gaybladetgaytidninggooglainsändaremediehorornamn finns med på google

Relaterade nyhetsinlägg

drag-peruk
Insändare

Krönika: ”Drag Race Sverige är inte här för att stanna”

"Det som skulle vara en uppfräschning för SVT och svenska folket verkar i praktiken blivit en flopp, hur bra...

av Gaybladet
14 april, 2023
Gaybladet söker dig!
Insändare

Gaybladet söker dig!

Foto: Wikipedia Gaybladet har expanderat kraftigt sedan starten i november 2013. Idag har vi över 15 000 unika läsare...

av Gaybladet
23 oktober, 2014
Insändare: Är homosexualitet en livsstil?
Insändare

Insändare: Är homosexualitet en livsstil?

Det tycker i alla fall några av mina vänner. Jag förstår inte heller varför just jag föddes som homosexuell....

av Gaybladet
28 juli, 2014
Aumor Roulette – ny krönika av Daniel Ogne
Insändare

Aumor Roulette – ny krönika av Daniel Ogne

Min tjej och jag har gjort slut. Och som nybliven singel följer jag receptet: träffar det där exet. Hon...

av Gaybladet
11 juli, 2014
Nästa nyhet
Justin Biebers gaybilder sprids på nätet

Justin Biebers gaybilder sprids på nätet

Gaybladet är en oberoende, demokratisk digital publikation med en stark förankring i HBTQ+-gemenskapen, med särskilt fokus på den yngre generationen. Sedan etableringen 2012 har vi vuxit till att bli en av de mest framstående HBTQ+-orienterade plattformarna i Sverige. Trots att vårt primära läsarskap är svenskt, har vi lyckats etablera en betydande närvaro i Norge och Danmark, vilket understryker vår omfattande nordiska räckvidd.

Kontakta Gaybladet

Vare sig du är intresserad av att annonsera via Gaybladet, engagera dig i dialog med vårt redaktionella team och bidragande skribenter, eller om du har generella förfrågningar angående vår plattform, uppmuntrar vi dig att ta kontakt. För alla ärenden, tveka inte att nå ut till oss via redaktion@gaybladet.se.

Inga resultat
Se alla resultat
  • Pride
  • Nöje
  • Samhälle
  • Sex & Relationer
  • Kultur
  • Livsstil
  • Poddar
  • Kontakt

Gaybladet.se – Sveriges HBTQ-media